Soylulaştırma Nedir?

Soylulaştırma Nedir?

Kentsel bir bölgede yaşıyorsanız, "soylulaştırma" terimini muhtemelen duymuşsunuzdur. Merriam-Webster'a göre, "fakir bir bölgenin (bir şehir itibariyle) evleri ve işletmeleri yenileyen ve yeniden inşa eden orta sınıf veya varlıklı insanların akınına uğradığı ve genellikle mülk değerlerinde bir artışa neden olan bir süreç anlamına gelir. Daha erken yaşta, genellikle daha yoksul sakinlerin yerlerinden edilmesidir. "

Bu nispeten basit bir tanım olsa da, soylulaştırma konusu çok daha karmaşıktır. Şehir planlamacıları, müteahhitler ve sosyal adalet grupları, özellikle soylulaştırmaya uğrayan yoksul kentsel mahallelerin nüfusunu oluşturan azınlıkları etkilediği için, soylulaştırmanın artıları ve eksileri arasında gidip geliyor. İşte soylulaştırma hakkında bilmeniz gerekenlere kısa bir bakış.

Soylulaştırmanın tarihi

İngiliz sosyolog Ruth Glass , 1964 tarihli Değişimin Yönleri kitabının girişinde, işçi sınıfı mahallelerinin orta sınıf tarafından nasıl işgal edildiğini, nihayetinde işçi sınıfı sakinlerinin yerinden edildiğini ve toplum ahlakını değiştirdiğini tanımlamak için "soylulaştırma" terimini icat etmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ırksal hatlarda belirli bir bozulma görülmektedir.  National Geographic'in , “soylulaştırma için hedeflenen mahallelerde fakir topluluklar genellikle Dünya Savaşı sonundan haksız konut politikalarının kurbanı oldu.”  Savaş sonrası dönemde, daha varlıklı ve büyük ölçüde beyaz kalabalıklar, beyaz uçuş adı verilen sosyal bir fenomende banliyölere gitmek için şehir merkezlerinden ayrıldılar. Ancak birkaç on yıl içinde, ucuz kentsel mülklerden yararlanmak için geri döndüler ve soylulaştırma başladı.

Soylulaştırmanın etkileri

Olumlu tarafı, soylulaştırma genellikle ticari kalkınmaya, gelişmiş ekonomik fırsatlara, daha düşük suç oranlarına ve mülk değerlerinde bir artışa yol açarak mevcut ev sahiplerine fayda sağlar. Olumsuz tarafı, öncelikle kiracıları etkileyen ve mevcut topluluğun yerinden edilmesine neden olabilecek uygun fiyatlı konut kaybına yol açabilir.

İlginç bir şekilde, yerinden olma soylulaştırmanın başlıca kötü sonucu olarak görülse de, düşündüğünüz kadar yaygın değil. Bir dizi çalışma , soylulaştırmanın tipik olarak düşük gelirli sakinlerin mahallelerini terk etmelerine neden olmadığını, ancak bu onların yaşam tarzlarının etkilenmediği anlamına gelmediğini gösteriyor. Soylulaştırma uygulanan ilçelerde uygun fiyatlı konutlar azaldığından, yeni sakinlerin düşük gelirli grupların bir parçası olma olasılığı daha düşüktür.

Peki, soylulaştırma nasıl başlar?

Özetle, genellikle sistemik ırkçılığa bağlı olan servet eşitsizliği .  işe alma, daha büyük bir sorunun yalnızca bir belirtisidir. İyi maaşlı çalışanların bile maaşlarının yarısından fazlasını kiraya harcadıkları bir siyasi ve ekonomik ortam, ülkemiz işçilerinin neredeyse üçte ikisine dayanılmaz ücretler ödenmesine izin vermektedir.

Soylulaştırmaya yönelik ideal çözüm, sürecin olumlu yönlerinin bir topluluktaki tüm sakinlere - hem mevcut hem de gelenler - kimsenin yerinden edilmesine gerek kalmadan fayda sağlamasına olanak tanıyan çözüm olacaktır. Tabii ki, bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay. Eşit fayda hedefine ulaşmak için muazzam miktarda politik, sosyal ve ırksal çaba ve değişiklik gerekiyor. Muhtemel gayrimenkullere yatırılacak para olduğu sürece, korkunç etkilerle boğuşmak zorunda olacaktır dünya...

Kaynak: housebeautiful

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük