TOGG Yerli Otomobil Hakkında Detaylar

TOGG Yerli Otomobil Hakkında Detaylar

Türkiye’nin Devrim otomobilinde yaşanan hayal kırıklığı ile ara verilen milli otomobil hayali gerçek oluyor. Uzun yıllardır yapılan çalışmalar sonlandı ve proje hayata geçiyor. TOGG markası ile tanıtımı yapılan yerli otomobil görücüye çıktı. 27 Aralık 2019’da büyük bir heyecanla fotoğrafları yayınlanan otomobil Türkiye’de büyük bir heyecana sebep oldu. Şimdi herkes; TOGG otomobil özelliklerini ve muhtemel fiyatlarını merak ediyor.

TOGG İsmi Nereden Geliyor?

Türkiye’nin en iddialı projesi olan otomobil TOGG ismiyle lanse edildi. Kulağa hoş gelen ve akılda kalıcı olan bu ismin nerden geldiği araştırma konusu oldu. Aslında tanıtım ismi olarak kullanılan bu ifadenin aracın gerçek markası olup olmayacağı kesin değil. Seri üretim ve pazarlama aşamasına geçildiğinde araca başka bir isim verilebileceği düşünülüyor.

TOGG açılımı bize markanın nereden geldiğini ifade ediyor. Markayı anlamak için yerli otomobil projesinin sürecine bakmak gerekiyor. Babayiğitler olarak tarif edilen Anadolu Grubu, BMC, KÖK Holding, Türkcell ve Zorlu Holding yerli otomobil projesinin sorumluğunu üstlendir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bu beşliye destek verdi.

Yerli otomobil üretimi için kolları sıvayan bu babayiğitler kendi aralarında “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu” ismiyle 31 Mayıs 2018’de protokol imzaladı. İşte otomobile ismini veren de bu protokol oldu. Çünkü TOGG, protokolün baş harflerinde oluşuyor.

TOGG Otomobil Kaç Modelle Üretilecek?

Türkiye’nin otomobil, elektrikli olması ile dikkat çekiyor. Benzin ya da dizel motor seçeneği olmayan otomobil, elektrikli araçlar alanında rekabet edece. Tüm donanımları buna göre tasarlanan araç, son teknolojiyi içeriyor.

TOGG otomobil, seri üretime öncelikle C-SUV  ve C-Sedan modeli ile geçecek. Fabrikanın gelişmesi ve gerekli Pazar şartlarının oluşması ile birlikte B segmenti SUV ve C segmenti MPV -Hatchback modellerinin üretimine başlanacak. Uzun vadeli planları olan TOGG, hızlı büyüme yerine kontrollü gelişmeyi tercih edecek.

TOGG Üstün Teknolojisi Neleri Barındırıyor?

TOGG otomobil teknik özellikleri

Büyük bir organizasyonla tanıtılan TOGG fiyat tahminleri dışında beklentileri fazlası ile karşıladı. Otomobilin birçok lüks araçta dahi bulunmayan özellikleri oldukça keyiflendirdi.  Taklitten uzak ve özgün tasarımı olan otomobil, ekstraları ile birçok otomobili de geri bırakıyor. Mevcut haliyle dahi birçok otomobil testini yüksek puanla geçecek kapasiteye ulaşan yerli otomobil, standart modelinde aşağıdaki özellikleri kullanıcılar ile buluşturacak:

Yerli otomobil, nesnelerin interneti teknolojisi ile gelecek. İnternet ile bankacılık işlemlerinden güvenlik kontrollerine kadar birçok komutu yerine getirebilecek. Hatta akıllı otomobil sürücüsü ile konuşabilecek.

Otonom modu bulunan yerli otomobil, birçok aktiviteyi otomatik olarak gerçekleştirecek. Çevredeki nesnelerin uzaklığına göre frene basma, park yapma, şerit takibi, gece görüşü, kameralı ayna, sürücüyü uykuya karşı uyarma gibi artıları bulunacak.

Elektrikli olacağı için şarjı önem arz ediyor ve yerli otomobil hızlı şarj özelliği ile gelecek. Yarım saat şarj edilen Yerli Otomobil aküsü %80 doluluğa ulaşacak.

Elektrikli motor ile Türkiye’nin gelecek nesillerine daha temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakacak. Dize ve benzindeki korkutucu emisyon değerlerine karşın yerli otomobil sıfır emisyon oranıyla çevreye zarar vermeyecek.

TOGG Otomobil Teknik Özellikleri Nasıl?

 Yerli otomobil, teknolojik üstünlüğünün yanı sıra teknik detayları ile de birçok otoriteden geçer not aldı. Üzerinde oldukça titiz çalışma yapıldığı görülen yerli otomobilin teknik özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

TOGG, müşterilerine 200 beygir ve 400 beygir olmak üzere 2 farklı motor seçeneği sunacak. 200 beygirlik motor yapılan deneme testlerinde 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşırken, 400 beygirlik motor bu seviyeye 4.8 saniyede gelecek.

Elektrikli otomobillerinde batarya önemli bir faktör olduğundan müşteriler iki batarya arasında tercih yapacak. Bataryaların menzilleri 300 km ve 500 km olarak sınıflandırılacak. İki batarya seçeneğinde de otomobil, freni şarja dönüştürecek.

TOGG otomobil almaya niyetlenenler arasında aküyü şarj etmenin sorun olacağını düşünenler olduğu için gelecek planlaması şimdiden yapıldı. Buna göre aracın piyasaya çıktığı tarihte Türkiye’nin her ilinde şark istasyonu olacak ve istasyon sayıları 100’ün üzerine çıkarılacak.

TOGG Ne Zaman Seri Üretime Geçecek?

TOGG üretimi için Bursa’ya yapılan fabrikanın teknik olarak yeterliliğe ulaşmasından sonra yerli otomobil seri üretim sürecine girecek. Fabrikanın inşaatı, teknik cihazların yerleştirilmesi ve teknik kadronun istihdam edilmesi süreçleri göze alındığında yerli otomobil 2022 yılında satışa sunulacak.

TOGG Fiyat ve Ön Sipariş Şartları Paylaşıldı mı?

Ülkemizde birçok belediye, meslek odası, dernek, vakıf ya da ticaret odaları milli otomobil için ön sipariş oluşturdu. Ancak TOGG fiyat ve siparişleri ile ilgili açıklama yapılmadı. Maliyeti hesap edilerek çok düşük kar oranları ile satışa sunulacağı düşünülüyor.

Otomobil girişiminin başında bulunan Gürcan Karakaş, güncel rakamlar üzerinden yaptığı açıklamada yerli otomobilin 250 bin ile 300 bin TL arasında bir rakamla satılacağını belirtti. Bu durum 2022 yılının şartlarına göre değişebilir. Ancak TOGG, benzerlerinden pahalı olmayacak ve herkese hitap edebilen bir bütçeyle piyasaya çıkacak.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük