Türk Askeri'nin Göreve Çıktığında Çantasındaki Yemekler

Türk Askeri'nin Göreve Çıktığında Çantasındaki Yemekler

Türk askeri göreve çıktığında hangi yemekleri yiyor ? Merak edenler için Mehmetçiğin çantasında hangi yemekler olduğunu araştırdık. Göreve çıkan Türk Askeri'nin çantasındaki yemek listesini hazırlayan firmadan bu yemeklerin neler olduğunu öğrendik. Paket olarak hazırlanan bu yiyecekler liste şeklinde bakın nelermiş. 

Türk Askeri için hazırlanan paketin üzerinde "Hazır yemek paketi rasyonu " yazıyor.  Rasyon çeşitli besin değerlerinin bir paket içerisine konmuş halidir. Bunun içerisinde su da var , çay da var, çikolata da var, yemek de var, lavaş ta var, plastik kaşık, ıslak mendil, tuz, tamamiyle bütün ihtiyaçlarını karşılayacak malzemeler var bu paket içerisinde . Ayrıca bu paket içerisinde dikkat çekici bir madde var, kimyasal ısıtıcı kit, yani bu yemekleri ısıtabilecekleri bir basit araç ta var bu paket içerisinde. Ateş yakmadan paket içerisindeki yemekleri ısıtılabilir. 

Türk Askeri'nin görevde iken kullandığı yemek paketinin ağırlığı toplamda 1.400 Gram ağırlığında 2233 kalorilik besin değerine sahip. Bir insan günlük azami harcayacağı 1700 kaloridir. Yani bu şu anlama geliyor, bu paket içerisindeki besinleri tükettiğiniz zaman gün içerisnde kesinlikle acıkmazsınız. 

Şimdi paketimizi açıyoruz ve içerisindekileri tek tek sayıyoruz.

Türk Askeri'nin Görevde Yediği Yemek Listesi

Öncelikli olarak yemekleri ısıtmak için hazırlanmış olan kimyasal ısıtıcı kit çıkıyor karşımıza. Bu ısıtıcı kit sayesinde yağmurda, çamurda her koşulda yiyecekler ısıtılabilir. Ateş kullanamayacağı için bu şekilde bir yöntem düşünülmüş. 

İkinci küçük pakette etli bezelye çıkıyor. Isıtılarak yenebiliyor. Bozulmadan dayanma süresi 2 yıl olarak görünüyor. 

Üçüncü küçük pakette lavaş çıkıyor. Oldukça taze görünüyor. Yemekler bu lavaş ekmekleriyle yeniyor. 

Dördüncü küçük pakette etli bulgur pilavı var. Bu da ısıtılarak yeniyor.

Beşinci pakette kuru kayısı var.

Altıncı paket içerisinde çatal, kaşık, peçete ve sallama çay çıktı. Sallama çay yapmak için bardak yok bir naylon poşet var. Tabi bu özel üretim kimysala kit aracılığı ile bu da ısıtılarak çay yapılabiliyor.

Yedinci paket içerisinde çikolata çıktı. Bunu ısıtmadan da yiyebilirler.

4 adet vakumlanmış 15 ml su paketi var. Su için şişe konmamış yer kaplamasın diye vakumlanmış pakete konmuş.

Son pakette karışık çerez var. 80 gramlık karışık çerez yine Askerimizin enerji ihtiyacı için düşünülmüş. ( Badem,fındık,fıstık)

Yemeklerin hazırlanışı :

Kimyasal ısıtıcı kit için özel bir poşet var. Kimyasal tozun olduğu poşet ile yemeği aynı poşet içerisine koyup üzerine su dökülüyor. 1 dakika içerisinde 100 derecelik bir ısı ile yemekleri pişiriyor. 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ