UYAP Vatandaş Portal Hizmetleri

UYAP Vatandaş Portal Hizmetleri

Türk yargısının daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmesi amacıyla hazırlan Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ile yargı hizmetleri tek elden yürütülüyor. Avukatların adliyeye gitmeden birçok işlemi yapabilmesine imkân sağlayan UYAP’tan artık vatandaşlar da yararlanabiliyor. UYAP Vatandaş Portal Hizmetleri ile adliyede dosyası olan vatandaşlar her yerden istedikleri bilgiye ulaşabiliyor.

UYAP Vatandaş Portal Girişi Nasıl Yapılıyor?

https://vatandas.uyap.gov.tr/ adresini kullanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını UYAP hizmetlerinin ana sayfası karşılıyor. Sayfanın alt kısmında; Vatandaş, Avukat, Kurum, Bilirkişi, Arabulucu ve Uzlaştırmacı sekmeleri bulunuyor. UYAP vatandaş portal girişi yapmak isteyen kişilerin “Vatandaş” sekmesinden devam etmesi gerekiyor.

Bu sekmeden sonra UYAP editörlerince hazırlanan bilgilendirme metni çıkıyor. Bu metni okuyarak portal ile ilgili aydınlanabilirsiniz. Bu sayfanın üst sağ sekmesinde ise “Giriş Seçenekleri” butonu yer alıyor. Buraya tıklandığında UYAP vatandaş portal hizmetlerine girişte kullanılacak alternatifler çıkıyor. Bu anlamda portala 3 arı yolla erişilebiliyor:

  • E-Şifre Girişi: Portala girmek isteyen vatandaşlar en çok bu sekmeyi kullanıyor. Bu sekmeyi tercih edenler, e-Devlet sistemine giriş yapmak için kullandıkları şifrelerini girerek portala ulaşabiliyor.
  • E-İmza Girişi: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan elektronik imzalarını almış olan kişi ya da kurumlar bu sekme ile Vatandaş UYAP portal hizmetlerine girebiliyor. Bu sistemin kullanılacağı bilgisayarlarda şifre yazılımının olması gerekiyor.
  • Mobil İmza Girişi: Vatandaşların portaldan yararlanabilmelerini kolaylaştırmak için getirilen yeniliklerden birisidir. 5070 sayılı Kanun uyarınca gerçek imza yerine sayılan mobil imzanın kullanılmasını amaçlar. Portal bunun için kullanıcılardan ücret talep etmez. Kişinin kullandığı GMS operatörünün tarifesine göre ücretlendirmeye gidilir.

UYAP Vatandaş Portal ile Ne Yapılıyor?

UYAP vatandaş portal girişi yapıldıktan sonra yargıya ilişkin birçok hizmet sol tarafta sıralanıyor. Vatandaşların portalı daha etkin kullanabilmeleri amacıyla burada bir kullan kılavuzu da yer alıyor. Ana sayfanın ortasında çıkan kullanma kılavuzunu indirerek portalın işleyişini ve hangi işlemin nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz. UYAP vatandaş portal ile aşağıdaki işlemler yapılabiliyor:

·         Kişisel Bilgiler:

Portalın en üst sırasında yer alan bu sekmeden kişisel bilgiler düzenlenebiliyor. Telefon numarası doğrulaması, iletişim adresinin değiştirilmesi, fotoğraf yüklenmesi ve e-tebligat bilgilerinin girilmesi buradan gerçekleştiriliyor.

·         Başvurular:

Henüz çok aktif olmasa da Vatandaş UYAP portal hizmetleri arasında başvuru sekmesi ilgi çekiyor. Kullanıcılar buradan özgeçmişlerini bırakabiliyor, kendilerine uygun bir ilan varsa iş başvurusu yapabiliyor. Ayrıca staj zorunluluğu olan bölümler için staj başvuruları da buradan giriliyor.

·         Dosya Sorgulama

UYAP vatandaş portal girişi yapanların büyük çoğunluğu dosya sorgulamayı kullanıyor. Yargı türü, yargı birimi ve mahkeme bilgileri girilerek tüm dosyalar sıralanabiliyor. Buradan hem kendi açtığınız hem de size açılan tüm davaları görebilirsiniz. Hukuk, ceza, icra ve idari davaların tümü buradan görülüyor. Hatta kapanmış dosyaların bilgilerine de ulaşılabiliyor.

·         Yargıtay Dosya Sorgulama

İlk derece mahkemesinden tamamlanmış olup da temyiz edilmiş olan dosyaların akıbeti de vatandaş UYAP portal aracılığı ile görülebiliyor. Yargıtay’ın ana sayfasına yapılan yönlendirme ile dosyanın Yargıtay Başsavcılığı, ön inceleme ve daire gibi aşamaları öğrenilebiliyor.

·         Danıştay Dosya Sorgulama

İdare Mahkemeleri ya da Bölge İdare Mahkemeleri nezdinde tarafı olunan dosyalar temyiz nedeniyle Danıştay’a gönderilmiş ise UYAP vatandaş portal ile Danıştay’a gitmeden tüm safahat biliniyor.

·         Evrak İnceleme

Dosyalara ilişkin tüm evraklar buradan görüntülenip indirebiliyor. İddianame, dava dilekçesi, duruşta tutanakları, bilirkişi raporları, tanık beyanları, istinabe ve talimat kayıtları, harç raporları, olay yeri tutanakları, fotoğraflar ve diğer sair bilgiler kolaylıkla listelenebiliyor. Böylelikle adli makamların ismi kullanılarak yapılan dolandırıcılık eylemlerinin de önüne geçiliyor.

·         Başsavcılığa Dosya Gönderme

UYAP vatandaş portal girişi ile Türkiye’nin herhangi bir yerinde kurulu Cumhuriyet Başsavcılıklarına dosya gönderilebiliyor. Burada, dosyaların boyutu ile ilgili bir kısıtlama bulunuyor. Sistem 10 MB’tan daha büyük olan dosyaları kabul etmiyor. Buradan gönderilecek dosyalara ilişkin açıklama da yazılabiliyor.

·         Harç İşlemleri

Hukuk davalarında harçların zamanında ödenmesi önem arz ediyor. Geciken harçlar bazen hak kayıplarına dahi yol açabiliyor. Vatandaş UYAP portal ile açtığınız ya da hakkınızda açılan bir dava ile harç hesaplaması yapabilirsiniz.

·         Evrak Doğrulama

Adli makamlar tarafından gönderilen dosyalarla ilgili şüphesi bulunanlar için evrak doğrulama sekmesi, en efektif hizmetlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Kullanıcılardan evrak kodu ve güvenlik kodu isteyen sistem evrak ile ilgili doğrulama yaparak bilgilerini sunuyor.

·         Noterlik Başvurusu

Daha önceden noterlik sırasına girmiş olup da noterlik belgesini alan kullanıcılar UYAP vatandaş portal ile noterlik başvuru süreçlerini yönetebiliyor ve sonuçlarını görüntüleyebiliyor.

·         Telefon Sorgulama

Ülkemizdeki kamu kurumlarının iletişim adreslerine kolayca internet ortamında ulaşılabiliyor. Ancak özel birimlerin numaraları genellikle bulunmuyor ve telefon sekreterlerinde çok zaman harcanıyor. Portal ile birim adı girilerek tüm iletişim bilgileri edinilebiliyor.

·         SMS Aboneliği

UYAP vatandaş portal girişi yapmadan bazı gelişmelerden haberdar olmak isteyen vatandaşlar UYAP SMS bilgilendirmesi isteyebiliyor. Böylelikle kişi ile ilgili gelişmelerin özeti kendisine SMS olarak gönderiliyor. Kullanıcılar bu sayede gelişmelerden uzak kalmıyor.

·         Program İndirme

Vatandaşlar tarafından çok tercih edilmese de portal üzerinden bazı programlar güvenli şekilde indirilebiliyor. Sistemde şimdilik; UYAP editör programı, UYAP Mevzuat-içtihat programı, Java ve Chrome uygulamaları bulunuyor.

·         Duyurular

UYAP vatandaş portal ile kişisel işlemler dışında genel bilgilere de erişilebiliyor. Her vatandaşı ilgilendiren, mevzuat değişikliği gibi hayatımızı etkileyen bazı haberler buradan yayınlanıyor.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük