Yerli Otomobil Fiyat Aralığı

Yerli Otomobil Fiyat Aralığı

2020 yılı ile birlikte Türkiye’de çok önemli gündemlerden birini oluşturan yerli otomobil açısından ilk etapta fiyatlar ile ilgili net bir bilgi verilmemişti. Ancak geçtiğimiz günlerde yerli otomobil fiyat bilgisi açısından net ifadeler kullanılmaya başlandı. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş bir basın toplantısı düzenleyerek, yerli otomobil hakkında çok önemli açıklamalar gerçekleştirdi.

Karakaş tarafından gerçekleştirilen açıklamalar bağlamında Aralık ayı toplantısı sonrasında ilk defa yerli araç gazetecilere tekrar tanıtıldı. Bu kapsamda Karakaş yerli otomobil fiyat gibi birçok farklı bilgi açısından önemli bilgiler sağladı ve iki defa rakam telaffuz etti.

CEO Gürkan Karakaş, aracın Avrupa tanıtımının ilk defa İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirileceğini ifade etti. Önemli bir etkinlikte İspanya’da sergilenme gerçekleştirildikten sonra klasik bir otomobil şirketi olmak yerine daha önemli bir teknolojiye adım atıldığı ve bu nedenle fiyatlarında buna bağlı olarak belirleneceği ifade edildi.

Yerli Otomobil Fiyat Belirlemeleri Nasıl Yapılacak?

Yerli otomobil için üretimleri gerçekleştirmek açısından ilk fabrikanın temeli 2020 Mayıs ayında atılacak. 2022 yılı itibariyle ilk ön üretim araçlar hazır hale gelirken, 15 yılda 22 milyar TL yatırım yapılarak, yıllık 175 bin adet üretim kapasitesi elde edilecek. Yerli araç girişimi sayesinde 2032 yılına kadar 1 milyon araç üretilmesi hedeflenirken, 2024 yılında ise ilk ihracatın yapılması hedefleniyor. Bu nedenle 2023 yılı itibariyle yerli araç piyasaya çıktıktan sonra yerli otomobil fiyat bilgisi konusunda çok daha net bir rakam elde edilmesi ve fiyat aralığı belirlenmesi mümkün olacaktır.

Yerli Otomobil Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Yapılan basın toplantısında TOGG CEO’su Gürcan Karakaş,yerli otomobil fiyat aralığı hakkında ilk defa konuştu. Aslında açıklamalarda araç fiyatını paylaşmanın henüz doğru olmadığını, rakiplerine herhangi bir bilgi vermek istemediklerini ifade etti. Fakat piyasada yer alan C-SUV segment araçları ve içten yanmalı motor sistemi sunulan araçlara rekabet oluşturacak bir araç düzeyi ortaya çıkacağı ifade edildi.

Araç için C-SUV segmentinde günümüz itibariyle satışta bulunan dizel veya benzinli araçların fiyatının 250-300 bin TL arasında değiştiği göz önünde bulundurulabilir. Bu nedenle yerli otomobilin piyasaya çıktığı 2023 yılında da bu tip araçların fiyatları ile benzer bir yapı oluşturacağı tahmin edilebilmektedir.

1 YORUMLAR

  • Ahmet KAMALAK

    İyi de o fiyatlar KDV+ ÖTV eklendikten sonraki fiyat, KDV+ ÖTV yi kaldırırsanız 150 bine düşer fiyatı, hadi ÖTV yi ekledin en fazla 170-180 bin aralığında olması lazım. .

    • EvGüzar

      İyi de o fiyatlar KDV+ ÖTV eklendikten sonraki fiyat, KDV+ ÖTV yi kaldırırsanız 150 bine düşer fiyatı, hadi ÖTV yi ekledin en fazla 170-180 bin aralığında olması lazım.

YORUM YAZ


maraş sülük