Yürüyüş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yürüyüş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir insanın kaliteli ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilmesi için düzenli bir şekilde yürüyüş yapması, aynı zamanda psikolojik açıdan da çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü gündelik olarak yapılabilecek en pratik fiziksel aktivite olan yürüme, vücuda birçok farklı noktada katkı sağlamaktadır. Bu noktada belirli ihtiyaçlarınızı temin etmeniz yani örnek olarak özel bir ayakkabı ve spor elbiseler temin etmeniz sayesinde psikolojik olarak da her gün kendinizi bu etkinliği hazır hissedebilirsiniz. 

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Eğer gündelik olarak yürüyüş yapmayı kendiniz için bir standart haline getirirseniz, vücudunuz daha fazla oksijen kullanır, kaslarınız dinamik ve ritmik bir şekilde çalışmaya başlar. Bilhassa özel ayakkabılar ve malzemeler kullanarak her gün düzenli şekilde bu etkinlik gerçekleştirilirse; kilo almanız engellenir, kemikler güçlenir, kalp ve akciğer sağlığınız artış gösterirken aynı zamanda da vücut yağ oranı azalır

Gündelik bir şekilde yürüyüş gerçekleştirmek istediğinizde her gün sabah saatlerinde hafif bir kahvaltı sonrasında yapılması doğru olacaktır. Öncesinde ve sonrasında yeterli miktarda su tüketmek, ağır yemekten sonrasında yürümekten kaçınmak, özel tasarım ayakkabılar ve giysiler kullanmak daha faydalı sonuç elde etmenize yardımcı olacaktır. 

Trekking Ne Demek?

Gündelik olarak gerçekleştirilen bir etkinlik olarak yürüyüş dışında özel bir şekilde de trekking önemli bir yere sahiptir. Trekking, tek bir gün içerisinde gerçekleştirilebilecek doğa gezisi olarak adlandırılabilir. Genellikle kırsal alanda patikalarda, dağlık alanlarda, ormanlık alanlarda, sağlıklı ve uzun bir yürüme etkinliği olarak tercih edilirken, kentlerde de sıklıkla uygulanan bir spor etkinliği haline gelmiştir. 

Trekking gerçekleştirmek ile birlikte aslında her gün olmasa dahi günlük yürüyüş etkinlikleri dışında hafta içinde belirlenen bir gün veya her ay belirlenen bir gün bu etkinliğe katılmak büyük bir fayda sağlayacaktır. Etkinlikler sırasında ihtiyaç duyulan malzemeler açısından da iyi bir ayakkabı, bir sırt çantası, havlu, su matarası, özel elbiseler veya kamp malzemeleri yanınızda bulunabilir. 

Trekking Ayakkabısı Nasıl Seçilmelidir?

Günlük yürüyüş dışında özel bir şekilde trekking etkinliklerine katılmak istediğinizde trekking ayakkabısı yine çok önemli bir yapıya sahiptir. Çünkü bu ayakkabı normal hayatta kullandığınız spor ayakkabılar veya diğer ayakkabılara göre farklı bir yapı göstermektedir. Trekking, hafif tempolu bir doğa sporu oluşturmakla birlikte uzun süreli bir etkinlik olarak gerçekleştirildiği için bu yürüyüş sırasında sıkıntılar yaşamamak açısından trekking ayakkabısı ortopedik yapısı ile vücuda katkı sağlayacaktır. 

Eğer trekking ayakkabısı seçimi gerçekleştirmek istiyorsanız, hem rahatlığınıza hem de sağlığınıza önem vermeniz doğru olacaktır. Ayrıca trekking etkinliğine katıldığınız zeminin orman, karlı zemin veya kumsal olması gibi noktalara göre ayakkabı değişimleri ile karşılaşabilirsiniz. Yine sıcak veya soğuk havaları göz önünde bulundurarak da yürüyüş için ayağınızı terletmeyecek, yürümemizi rahatlatacak ve uzun süre dayanıklılık oluşturacak ürünler tercih edebilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Ömrünüze ömür katacak harika bir taş ev başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük