Ağaç Ev Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağaç Ev Nedir? Nasıl Yapılır?

Televizyonlar, çizgi romanlar, internet ve dünyadaki örneklerine bakıldığında, ağaç ev hala çocukların hayalini süsleyen önemli oyun alanlarından birini oluşturmaktadır.Özellikle ormanlarla çevrili ve yemyeşil coğrafyalarda sıklıkla görülen bu yapı, hem aile tarafından yaşanması için hem de çocukların oyun alanı olarak kullanması için inşa edilebilir.

Televizyonlar, çizgi romanlar, internet ve dünyadaki örneklerine bakıldığında, ağaç ev hala çocukların hayalini süsleyen önemli oyun alanlarından birini oluşturmaktadır.Özellikle ormanlarla çevrili ve yemyeşil coğrafyalarda sıklıkla görülen bu yapı, hem aile tarafından yaşanması için hem de çocukların oyun alanı olarak kullanması için inşa edilebilir.

Basit Olarak Bir Ağaç Ev Nasıl Yapılır?

Ağaç ev nasıl yapılır ?

Kütük ile kendiniz uğraşarak ve ölçümler gerçekleştirerek ahşap konut inşaatı ile yorulmak istemiyorsanız, basit bir ev inşaatı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada da basit ağaç ev nasıl yapılır sorusu için özellikle hazır malzemelerin yani işlenmiş ağacın temin edilmesi ile sadece montaj yaparak, kendi ağaç konutunuzu hazır hale getirebilirsiniz.

Montaj çalışmasını yaptıktan sonra genellikle ağacın belirli noktalarına yine montaj aparatları ile sağlamlaştırmak için mesnetler montaj edilir.

Bu tip yapılarda isterseniz küçük bir pencere, çatı, küçük bir balkon, inip çıkmak için bir merdiven gibi birçok farklı parçayı da ahşap ev kütükleri veya ahşap parçaları ile birlikte temin edebilirsiniz.

Eğer elinizde yeteri kadar malzeme yoksa, size en yakın marangoz sitesine ya da doğramacılara giderek çok uygun fiyata istediğiniz kalitede kavak, çam, katran kütükleri, tomrukları ya da hazır ağaç ev yapmaya uygun parçaları satın alabilirsiniz. Siz hangi ölçülerde ağaç ev yapacağınıza karar verin gerisi kolay. Marangoz ustası sizin ev ölçülerine göre tahtaları ayarlayıp size verebilir. 

Geçenlerde Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde bir doğramacıya uğramıştık. Dükkanı şöyle bir gezdik neler gördük neler. Ağaç ev yapmak için gereken tüm malzemeler var. İsteğe göre kütükleri işleyip kullanıma hazıe hale getiriyor. Biz ev önüne koyunların geçmesini engellemek için çit örmeya karar verdik. Aynı doğramacıda malzemeleri aldık. Tam istediğimiz gibi malzemeleri hazırlayıp bize taktim etti hem de çok çok uygun fiyata. Biz kavaktan malzeme istedi, tabi kavak oldukça uygun fiyata alınabiliyor. 

Malzemeleri aldıktan sonra çit yapması o kadar kolay oldu ki ! Yarım saat içinde tüm çitleri bitirmiştik. Tahtalar istediğimiz ebatlarda olunca bize çakma işi kaldı sadece...

Aynı şekilde ağaç ev yapmayı düşünenler de, bu şekilde bir doğramacı ya da marangoz bularak istediği malzemeleri çok uygun fiyata satın alabilir. Malzemeyi aldıktan sonra gerisi sizin ustalığınıza lamıştır. Dileyenler Youtube üzerinden ağaç ev nasıl yapılır? Videolarını bulup izleyebilirler. Biz aşağıya bir adet ağaç ev nasıl yapılır videosu ekliyoruz. İsterseniz oradan bakarak bir fikir edinebilirsiniz. 

 

Türkiye’de Uygulama Nasıl ?

Türkiye’nin dört bir tarafında yeşil alanlar ve ormanlık alanlar fazla olduğu için ve özellikle bahçe evi tarzı konutlarda müstakil bahçe bulunduğu için ağaç ev uygulaması seçilebilir.

Türkiye’de özellikle İstanbul’da ağaç ev Kadıköy uygulamalarını bulmanız ve görmeniz mümkün olurken, bu evlerin apayrı avantajları da yer almaktadır.

Bu evlerin avantajları arasında sağlıklı olmaları, inşaatın ucuz olması, maliyetinin düşük olması, isterseniz büyük boyutlarda inşa edilerek aile için oturacak bir ev elde edilmesi yer almaktadır.

Ancak ağaç ev için dezavantajlar göz önüne alınırsa; bakım yapması, haşere mücadelesi ve korunması da bir o kadar zordur.

Ağaç Ev Yapımı Maliyeti Hangi Aralıklardadır ?

Türkiye ağaç ev yapımı konusunda bilinçleniyor. Artan talepler ağaç ev fiyatlarında artışa sebep olmaktadır. Özellikle doğal afet, deprem , salgın hastalıklar gibi sebepler ağaç evlere talebi arttırmış durumdadır. Ağaç ev yapımı maliyeti artsa da bütçeyi sarsacak miktarda değildir. Ağaç ev yapımında tercih edeceğiniz malzeme kalitesi ağaç ev yapımı maliyetini değiştirmektedir. 

Çam ağacından ev yapmayı düşünürseniz haliyle fiyatlar biraz daha artacaktır. Uygun fiyata ağaç ev yaptırmayı düşünenler kavak tercih edebilirler. 

Ortalama 20 bin TL ile 40 bin TL arasında ağaç ev yapımı maliyeti karşınıza çıkabilir. Tercih edeceğiniz malzemeye ve ağaç evin büyüklüğüne göre bu fiyat değişkenlik gösterecektir. Türkiye ağaç ev yapımı konusunda her geçen gün daha profesyonel hale geliyor. Yakın bir zamanda ağaç evi olanlar dilerlerse bu evlerden kazanç elde edebilecekleridr. Günümüzde bir kısım vatandaşlar turistik amaçlı, otel tarzı, doğaya hayran insanlara bu evlerini kiralamaktadırlar.

Ahşap ev maliyeti hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Temelden ev bitimine kadar maliyet hesaplaması yapılmaktadır. 

 

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük