Bahçe düzenleme nasıl yapılır?

Bahçe düzenleme nasıl yapılır?

Bahçe düzenleme, bir sonraki yıl için hazırlık kapsamında olabileceği gibi; 3 ay sonrası için de olabilir. Önemli olan bitkilerin harekete geçtiği bahar aylarından önce, düzenleme işinin bitmiş olmasıdır. Kış aylarının bitmesine yakın bahçe düzenlemesi yapılabilir. Evgüzar, bu yazıda bahçe düzenleme nasıl yapılır? Sorusunu cevaplandırdıktan sonra , bahçe düzenleme örnekleri ile konuyu somutlaştıracaktır. 

Bahçe düzenleme nasıl ve ne zaman yapılır?

Öncelikle toprak ekime hazır hale getirilir. Toprak hazır olmadan hiç bir işlem yapılamaz. Tüm ürünlerimiz toprağın kalitesine göre kendisini bize gösterecektir. Toprağı hareketlendirmek için, çapalama ve havalandırma işlemleri yapılmalıdır. Gerekiyorsa doğal gübreler eklenebilir. Eğer toprak çok zayıflamış durumda ise, dışarıdan daha taze topraklar ilave edilebilir. 

Tohumlar hazır edilir. Toprağa uygun tohumlar tedarik edilir. Dikim mevsimi geldiğinde hazırlanmış olan toprağa tohumlar ekilir. 

Eğer sebze ve yeşillik tarzı mutfak ihtiyaçları ekilecek ise, bahçenin arka tarafları tercih edilmelidir. Ama güneş gören bir yer olması da avantaj sağlayacaktır. Ön tarafta ayak altında kalmamalıdır. Bazen de yanlışlıkla üzerine bir şeyler düşebilir. Bu nedenlerden dolayı bahçenin ayak altı olmayan kısımları tercih edilmelidir.

Bahçenin görünen ön kısmına renkli çiçekler, bodur ağaçlar, süslü çiçekler ekilebilir. Böylece hem daha güzel bir görünüm elde edilir hem de arka bahçede ekmiş olduğunuz sebzeler korunmuş olur. 

Bahçe düzenlemesi yapılırken, bahçe peyzaj işi de birlikte düşünülmelidir. Yürünecek yollar önceden belirlenmeli ve o kısımlara taş ya da parke döşemesi yapılabilir. Dilerseniz doğal olarak toprak yol da yapabilirsiniz. 

Ekilecek alanlar, yürünecek yol ve süslenecek kısımlar belirlendikten sonra, masa konacak bölüm de belirlenmelidir. Bahçede çalışırken yorulduğunuzda dinlenmek veya bir çay molası vermek yerinde olacaktır. Böylelikle bahçe işleri zevkli hale gelecektir. Bazen de yetiştirdiğiniz taze ürünleri bahçe içinde odun ateşinde basit tencerelerle köy usulü pişirip yemeniz gerekebilir. Bunun tadına da doyum olmayacaktır. 

Bahçe düzenlemesi işinde en önemli konulardan birisi de zamanlamadır. Tüm bu işlemleri belirli periyotlar halinde yaparsanız her şey istediğiniz gibi olacaktır. Kış için hazırlık yapılacak ise bunu yaz sonuna doğru yapmalısınız. Yaz için hazırlık yapılacak ise bunu da kış sonuna doğru yapmalısınız.

Bahçe düzenlemesi yaparken nelere dikkat edilmelidir ?

Bahçe düzenlemesi yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunları maddeler halinde sıralayalım.

  • Bahçe peyzajı önceden planlanmalıdır. Bahçe düzeni sağlandıktan sonra bahçe peyzaj düzenlemesi bahçeye ve ekilen ürünlere zarar verecektir.
  • Bahçe düzenlemesi yapılmadan önce ihtiyacınız olan ürünleri belirlemelisiniz. Bu ürünlere göre toprağa hangi işlemlerin yapılması gerekiyorsa o işlemler yapılmalıdır.
  • Kış olduğunda zarar görebilecek pamilya, muz gibi ağaçların gövdeleri kalın bir bezle sarılmalıdır. Yazın da sıcaktan zarar görebilecek sebzelerin üzerine hafif gölgelendirme sistemleri kullanılmalıdır. 
  • Çilek, böğürtlen,ahududu gibi meyveler duvar kenarlarına dikilebilir. Böylece hem daha çok alan kazanmış olursunuz hem de duvar kenarlarında bu tür meyveler daha verimli olabilmektedir.

Bahçe düzenleme örnekleri

Burada sunacağımız örnekler sizin bahçe büyüklüğünüze uygun olmayabilir. Amacımız fikir vermektir. Siz bu fikirlerden yola çıkarak, kendi bahçenize uygun olanını mutlaka yapacaksınız dır. İşte bazı bahçe düzenlemesi örnekleri …

Bahçe düzenleme örnekleri;

Bahçe düzenleme örnekleri

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük