Hobi Bahçesi Nasıl Düzenlenmelidir?

Hobi Bahçesi Nasıl Düzenlenmelidir?

Sadece tarım yapmak veya bitki yetiştiriciliği gerçekleştirmek için değil keyifli zamanlar geçirmek açısından da toprak ile ilgilenmek kapsamında birçok işi hobi bahçesi uygulamalarını tercih etmektedir. Ancak bu konuda peyzaj çalışmasının nasıl yapılması gerektiği, hangi bitkiler ve tohumların tercih edilmesi gerektiği gibi sorular birçok kişinin aklında karmaşa oluşturmaktadır.

 

Genellikle şehir hayatı içerisinde günlük stres ve kalabalık ile karşılaşan kişiler tarım ile ilgili olmadığı için hobi bahçesi konusunda da yeterli bilgi sahibi olamamaktadır. Bu nedenle pratik bilgilerden faydalanarak ve uzmanlardan yardım alınarak bahçe için daha iyi bir düzenleme gerçekleştirilebilir. Bu konuda nereden başlayacağınızı ve nasıl devam edeceğinizi öğrenmek için bu püf noktalarından faydalanabilirsiniz. 

Hobi Bahçesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

Keyifli ve gerçekten huzur verecek bir hobi bahçesi elde etmek için öncelikle tasarımda belirli noktalara dikkat etmelidir. Bu noktada bilhassa yararlı olması kadar gözünüze güzel görünen ve estetik simetri ve asimetri oluşan tasarımlar seçmek doğru olacaktır. Bu sayede de bahçede daha fazla vakit geçirirken yabani otları temizlediğinizi, belirli bitki alanları oluşturduğunuzu ve gübreleme yaparak toprağı daha fazla kuvvetlendirdiğinizi göreceksiniz. 

Hobi bahçesi nasıl düzenlenir ?

Temizlenmiş ve güçlü bir hale gelmiş bir toprak üzerinde hobi bahçesi oluşturmak için alan belirlemesi önemlidir. Çünkü bahçenin alanına göre tasarım gerçekleştirilirken, süs bitkileri, meyveler, sebzeler ve ağaçlar için ayrı noktalar seçilir. Örneğin, her alan arasında da rahatlıkla hareket edebilecek şekilde yollar olmalı, bahçe yatakları düzenlenmeli, boyutlar belirlenmeli, sulamayı kolaylaştıracak şekilde konumlar tespit edilmelidir. 

Hobi Bahçesi Uygulama Düzeni Nasıl Sağlanır?

Bahçe bitkileri ve tarım bitkileri beraber şekilde bahçe içerisinde yetiştirilecek ise toprağın eğimi, ayrılan alanların boyutları, tohumun ekimi gibi her nokta önemli bir yere sahiptir. Örneğin, kışın üretim yapılacağı zaman serin iklim sebzeleri ve bitkileri tercih edilmelidir. Yazın üretim yapılacağı zaman ise sıcağa dayanıklı bitkiler tercih edilerek üretim yapılması doğru olacaktır. 

Belirli bir toprak parçası üzerinde hobi bahçesi elde edildiği gibi balkon veya teras gibi alanlarda da bu bahçeyi elde etmek istiyorsanız, kullandığınız aksesuarlar önem arz edecektir. Örneğin, yazın terasınızda nane, maydanoz, domates, süs biberleri, saksı çiçekleri gibi organik birçok şey yetiştirmek istiyorsanız, bölgeniz için en uygun tohumları seçip, doğru saksı ve toprak miktarları ile keyifli bir üretim gerçekleştirebilirsiniz. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük