Kapı Modelleri Ve Öneriler

Kapı Modelleri Ve Öneriler

İç mekanda dekorasyon gerçekleştirilirken en önemli malzemelerden biri olan kapı, bugün laminant, PVC, ahşap veya melamin gibi kapı modelleri arasından tercih edilebilir. Bu kapı ürünlerinin her biri malzeme açısından da farklı özellikler, görsellikler, avantajlar ve dezavantajlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle doğal bir görüntü elde etmek isteyen kişiler ise tamamen ahşap kapı gibi tercihler yapmaktadır. 

Dekorasyon açısından kapı modelleri arasında seçimi gerçekleştirirken, bilhassa kullanılacak alanın sıcaklık ve nem seviyesi gibi konulara dikkat etmek gerekir. Yani bir salon için kullanılacak kapı ile banyo ya da duş gibi bir alan için kullanılacak hapının birbirinden farklı malzemelere sahip olması önemlidir. Salonda ahşap kapı ne kadar estetik bir görüntü ortaya çıkarsa da banyo gibi bir alanda PVC ya da melamin gibi sentetik bir kapı avantaj oluşturacaktır. 

İç Kapı Modelleri

İç kapı yani salon, oturma odası, banyo, tuvalet, yatak odası gibi noktalarda kullanılan kapı için kapı modelleri arasında genellikle ahşap ön plana çıkar. Çünkü ahşap dekoratif özelliklere sahip olarak sağlıklı ve özellikleri geniş bir yapı sağlarken, aynı zamanda da istenilen dönemlerde kolayca boya veya tadilat uygulanabilir. Yani uzun ömürlü bir sonuç elde edilirken, aynı zamanda da genel görüntüsü bozulmadan düşük maliyetler ile yeniden ilk günkü haline getirilebilir. 

İç kapı denildiğinde tuvalet, banyo, mutfak ve duş gibi alanlarda kullanılan PVC kapılar açısından da temizliği ve renk değişimi yine kolay bir şekilde gerçekleştirilen ürünler düşünülebilir. Örneğin, son dönemlerde nem, ısı ve su gibi tüm etkenlere dayanıklı olan kapı modelleri açısından PVC ve melamin kapılar çok sık görülmektedir. Ayrı bir nokta olarak ofis veya balkon kapısı gibi noktalarda da ahşap görünümlü kapılar veya yine camlı kapılar fonksiyonel özellikleri ile kullanılabilir. 

Çelik Kapı Modelleri

İşyeri veya konutlarda iç alanlarda kullanılan kapıların dışında sokak kapısı yani dış mekan açılan kapı açısından da kapı modelleri arasında çelik malzeme ön plana çıkmaktadır. Çelik kapı, özellikle kilit mekanizması ve sağladığı güvenlik avantajı ile birlikte konutlarda sokak kapısı olarak en çok tercih edilen ürünlerin başında gelmektedir. Sağlamlık açısından da boya, renk özellikleri ve yapısı bozulmayan bu kapı birçok farklı marka tarafından özel kasalar ile üretilmektedir. 

Çelik kapılarda yine PVC kullanılması, çelik malzeme ile kasa oluşturulduktan sonra iç noktada seramik kullanılması veya ahşap kullanılması gibi fırsatlar yer almaktadır. Bu nedenle kapı modelleri arasında çelik kapı her zaman açık alan kapısı olarak kullanılır. Sadece konut ve ofislerin dış alana açılan kapısında değil apartmanların veya iş merkezleri gibi noktaların da dışarıya açılan noktalarında çelik kapı kullanımı görülmektedir. 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük