Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Kira öder gibi ev sahibi olmak yeni bir sistem değildir. Taksitle ev sahibi olmak isteyenler genelde bankalara müracaat ediyorlardı. Bundan yaklaşık 30 yıl önce bankalara alternatif sistemler ortaya çıkmaya başladı. Kira öder gibi ev sahibi olmayı sağlayan bazı firmalar, halen güçlü bir sistem olarak vatandaşlara taksitle ev alma imkanı sunmaktadır.

Kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün müdür?

Evet günümüzde kira öder gibi ev almak için onlarca firma bulunmaktadır. Tabi bu firmalar içerisinde en güvenilir olanlarını tercih etmek gerekmektedir. Faizsiz ev alma sisteminde ödeyeceğiniz taksit miktarını siz belirliyorsunuz.

Ödeyeceğiniz miktara ve alacağınız ev fiyatına göre bir gruba dahil ediliyorsunuz. Bu iki faktör göz önünde bulundurularak, istediğiniz paranın ne zaman size teslim edileceği belirleniyor. Bu sistem tamamen kadınların altın gününe benzemektedir.

Örneğin 60 kişi altın günü yapıyor olsun. Herkes her ay bir cumhuriyet altını alıp bu güne katılsın. Her ay 60 adet Cumhuriyet altını toplanmış olacaktır. Kura yöntemi ile her ay toplanan 60 adet altın bir kişiye verilecek. Dolayısıyla kura size çıktığında 60 adet altın size verilecektir. Lakin unutmayın siz her ay altın almaya devam edeceksiniz. Bu sadece bir yardımlaşmadır. Böylece her ay bir kişiye 60 altın verilecektir. Her ay bir adet altın almak kişiye zor gelmez. Lakin bir kişi bir ayda 60 adet altın alamayabilir.

İşte alamayanlar bu tür sistemler sayesinde ihtiyacı olan toplu parayı elde edebilir. Bu örnekte olduğu gibi, faizsiz ev ya da araba alma sistemlerindeki mantık aynı şekilde işlemektedir.

Kira öder gibi ev sahibi yapan sistemlerin avantajları nelerdir?

 • Zorunlu tasarruf etmeyi sağlar.
 • Ödeyeceğiniz taksit miktarını kendiniz belirlersiniz.
 • Faiz ödemek zorunda kalmazsınız.
 • Başkalarının ev sahibi olmasına katkı sağlamış olursunuz.
 • İstediğiniz zaman taksit ödeme işleminizi dondurabilirsiniz.
 • Dilerseniz ödeyeceğiniz taksit miktarını arttırarak daha üst gruplara dahil olabilirsiniz.
 • Küçük taksitler ödeyerek, gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Kira öder gibi ev sahibi yapan sistemlerin dez avantajları nelerdir ?

 • Hemen para alamazsınız. Sadece çekilişli sistemde ilk ay paranızı alma imkanınız vardır. Sistemin öngördüğü ayda paranızı alabilirsiniz. Örneğin 100 bin TL için sisteme girdiğinizde 1000 TL taksit ödeyerek hemen ilk ayda 100 bin TL alamazsınız. Eğer peşinat ödemişseniz paranızı 20 ay içerisinde sistemin belirlediği formül üzerinden belirlenmiş olan ayda paranızı alırsınız.
 • Sisteme girdiğinizde almak istediğiniz evin fiyatı, siz sistemden parayı alıncaya kadar artmış olabilmektedir. Bu şekilde alacağınız para düşündüğünüz evi almaya yetmeyebilir.
 • Bekleme süresi strese sebep olabilmektedir. Ülke şartları değişerek alacağınız paranın kıymeti azalabilir.

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin, yukarıda bahsedilen avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurmasında büyük fayda vardır. Ev almak eziyet olmasın başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ


maraş sülük